SEVME SANATI

0
8
Biz seversek SANAT olur.
Biraz kitap önerisi, biraz kişisel gelişim, biraz kendini bulma yazısı gibi düşünebilirsiniz bunu.
Erich Fromm en sevdiğim kuramcılardan ve yazarlardan biridir benim bunun en temel sebeplerinden biri Freud’dan etkilenmiş bi o kadar eleştirmiş ve desteklemiş olmasıdır. Ama tabi yazımız Freud’a kaymayacak.
(Freud’u en iyi anlayan ve anlatan yazarlardan biri olan Fromm eleştiri ve destek yönünden ele aldığı en güzel eseri Sigmund Freud’un Misyonunu tavsiye ederim.)
Neyse konumuz sevmek konumuz Erich Fromm’a göre dünyanın en zor işlerinden biri olan Sevme Sanatını nasıl icra edeceğimiz.
Sevme Sanatı adlı kitabında detaylarını anlattığı bu aktivitenin aslında kolay olmadığını insanların “sevmek”ten çok başka şeylerle ilgilendiğini ifade eder. Sevmenin herkes tarafından arzulandığını ve üzerine konuşulduğunu ancak insanların pek azının sevmeye ilişkin bir şeyler öğrenmek için uğraştığını söyler.
“İnsan sevmek yerine, sevilmek ister. Eğer insanın hayatında sevgi ile ilgili bir sorun yaşanıyorsa, bunun sebebi, etrafındaki insanlara kendilerini sevdirmek için yeteri kadar çaba harcamadığı düşüncesidir. Bu yüzden asıl sorun nasıl sevecekleri değil, nasıl sevilebilecek, nasıl sevimli olabilecekleri ve bu amaca nasıl ulaşabilecekleri ile ilgilidir.” Günümüz sosyal medya kullanıcıları, arkadaşlık ilişkileri ve altı hiçte dolu olmayan yakın ilişkileri eleştirir.
Kadın ve erkek açısından, toplumlar ve zamanlar tarafından değişen bi kavram olan sevmenin aslında bi sanat olduğunu kitabının her kısımımda vurgular Fromm.
Sevgi’nin kolay ve basit bir şey olduğu düşünülür, ancak hayatın her anında olduğu gibi sevgide de yaşanır aksaklıklar. Sonrasında bireyler, başarısızlıklarının üzerine gitmeyi akıl etmezler. Oysa başka bir “sanat” dalında aynı aksaklıklar yaşanmış olsa, herkesin bir çözüm arayışı içine gireceği açıktır.
Önce Kuramı anlamak sonra Uygulamaya Geçmek ve Başarmak
Sevmek Etkindir Edilgin değil.
Sevmek Vermektir Almak değil.
İnsana, hayvana, doğaya, eşyaya… duyulan ve hissedilen her sevgide olması gereken kuramın kavramlarından ve hayata geçirilmesi zorunlu olan etkinlikleri şu şekilde vurgular.
Sevme Sanatının 4 temel öğesi
İlgi/Bilgi/Saygı/Sorumluluk.
Özetle, bir nesneye bir insana ya da bir düşünceye “ilgi” duyarız ve onunla ilgili “bilgi” toplarız, düşünürüz, sorarız, araştırırız. Toplanılan bilgiler ve ilgiler beraberinde “sorumluluk” getirir artık ait hisseder ve varlığımızı bu sorumlulukla şekillendiririz. Son olarak “saygı” ki benim için en önemlisi insanlığın zorunlu ödevlerinden birisi, ilgi duyduğun, bildiğin ve sorumluluk hissettiğin insana/nesneye/düşünceye saygı.
Hiçbir şey bilmeyen, hiçbir şeyi sevemez. Hiçbir şey yapamayan, hiçbir şeyden anlamaz. Hiçbir şeyden anlamayan insan değersizdir. Oysa anlayan biri, hem sever hem fark eder, hemde görür. Bir şeyde ne kadar ilgi varsa, o kadar sevgi vardır. Bütün meyvelerin çileklerle aynı zamanda olgunlaştığını zanneden biri, üzümleri hiç tanımıyor demektir.(Paracelcus)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here